+38 (067) 185-30-76

Кузьмин, Евгений Михайлович

Книги автора

Киев, которого не знают 163.00 грн.

 

Євген Михайлович Кузьмін (* 19 січня 1871, Люцерн, Швейцарія — † 9 липня 1942, Казалінськ, Казахстан) — український мистецтвознавець, публіцист, педагог, теософ, представник «Розстріляного Відродження» — його ім'я викарбувано на пам'ятнику «Художники-жертви репресій», встановленого біля Художнього інституту у Києві.

У 1889 році Євген Кузьмін закінчив Київське реальне училище.

У 1891 році — Київське юнкерське училище, перебував на службі у царській армії у чині штабс-капітана.

У 1893 році закінчив Рисувальну школу М. Мурашка, де пізніше, вірогідно з 1913 року, викладав курс історії образотворчого мистецтва.

З 1914 по 1925 рік — професор історії мистецтва Музичного драматичного інституту ім. Миколи Лисенка.

Активно займався публістичною діяльністю, науковими дослідженнями українського мистецтва. В колі його спілкування і співпраці були такі знакові для українця особи, як М. П. Василенко, В. В. Водовозов, М. О. Бердяєв, О. І. Глінка, М. В. Лисенко, Є. О. Могилянський, О. М. Косач, Наталя Полонська-Василенко, Ю. С. Михайлів та інші.

Автор однієї з перших розвідок про українське мистецтво.

Був головою Київського теософського товариства з 1920 по 1923 рік — тобто до того часу, коли радянська влада зробила спробу зареєструвати товариство як секту, проте члени товариства передбачливо прийняли рішення про саморозпуск.

Вперше Євген Михайлович Кузьмін був заарештований ЧК у 1919 році за звинуваченням у співпраці з білими офіцерами Денікінської армії, які займались вербуванням молоді з «вищих кіл» у Білу армію і в тому, що його син Лев став волонтером у тій самій армії.

У 1926 році органи ГПУ[4] арештували Євгена Кузьміна за теософську діяльність, але протримавши 10 діб, звільнили.

Останній, третій раз, справу за обвинуваченням Кузьміна Євгена Михайловича «в тому, що він є активним учасником контрреволюційної організації серед теософів і проводив шпигунську роботу на користь фашистських держав» було розпочато 21 грудня 1937 року.

За вироком окремої наради при НКВД СРСР від 22 вересня 1938 року: «как социально опасный элемент сослать в Казахстан сроком на пять лет».

Йому було біля 70 років, коли його вислали. Винним себе він так і не визнав.

Помер Євген Михайлович Кузьмін 9 липня 1942 року у Казалінську (Казахстан), на передостанньому році заслання.

Євген Михайлович Кузьмін був відомим фахівцем з історії українського мистецтва XVIII ст., він досліджував скульптуру на Україні, також предметом його мистецтвознавчих інтересів став фаянс Межигірської фабрики, йому належить одна з найбільш грунтовних розвідок про творчість Шевченка-художника.